KWS

23.07.2014 Огляд ринку жита станом на липень 2014 року

Шановні колеги, до вашої уваги огляд ринку озимого жита.

Зернові культури: стримані очікування

На самому початку збирання врожаю зернових культур у регіонах житнього пояса вже з'явилися дані про відмінні результати. Багато виробників зібрали високий урожай: зокрема, в Румунії, Угорщині, Польщі та Німеччини повідомляють про врожаї в 7-10 т/га і більше. Очікується, що виробництво зернових в країнах житнього пояса досягне рівня минулого року. У світовому масштабі, за рідкісними винятками, на даний момент втрат врожаїв також не очікується. Що стосується жита, чітка різниця між цінами старого і нового врожаїв відсутня. У деяких регіонах все ще вказуються ціни на продукцію зі складів, в той час як сусідні регіони вже продають новий урожай, тому в даному ринковому коментарі наведені тільки окремі цінові показники.

Наближення рекордних врожаїв

У своєму звіті від 11 липня Департамент сільського господарства США прогнозує світовий урожай на рівні 1 966 млн тонн (у минулому році - 1 989 млн тонн), що перевищує червневу оцінку на 6 млн тонн, причому ці цифри ще не остаточні.До початкуцвітіння кукурудзи в США спостерігається порівняно прохолодна погода, а в окремих регіонах умови ідеальні. Згідно метеорологічним прогнозами, зростання температури в США поки не очікується, що з кожним днем підвищує ймовірність отримання дуже високого врожаю кукурудзи. На території Південної Європи погода, в основному, також сприятлива для росту і розвитку кукурудзи. Якщо, поряд з гарним врожаєм пшениці, ячменю та жита, сформуються передумови і для рекордного врожаю кукурудзи, ціни на зернові будуть відчувати тиск як мінімум до осені. Таким чином, споживачі можуть абсолютно не хвилюватися з приводу пропозиції зернових на ринку.

Збільшення врожайності жита

Департамент сільського господарства США підвищив оцінку світового врожаю жита в порівнянні з попереднім звітом майже на 400 тисяч тонн до позначки в 15,3 млн тонн. Це підвищення зумовлено виключно позитивним прогнозом врожайності в країнах Євросоюзу, де виробництво може зрости до 9,1 млн тонн. Проте загальні показники світового врожаю будуть нижче торішніх на 1,4 млн тонн. Враховуючи обмеженупропозиціюжита, експерти прогнозують зменшення споживання в порівнянні з минулим роком на 350 000 тонн до 15,8 млн тонн.

В Україні цілком можливий дефіцит пропозиції жита, адже через скорочення посівних площ виробництво може знизитися в порівнянні з 2013 роком на 37% до 400 000 тонн. Крім того, в окремих регіонах України збирання врожаю переривається випаданням опадів, що також може спричинити за собою погіршення якості пшениці та жита. З цих причин Україна може відчувати брак в товарному житі і виникне необхідність в імпорті з сусідніх країн, Польщі та Білорусії. Враховуючи що дефіцит пропозиції жита в Україні цілком ймовірний, доцільно складувати жито, щоб надалі виграти від зростання цін на неї. Хлібопекарськіякостіжита викликають питання і в інших європейських регіонах вирощування, де проливні дощі викликали необхідність використовувати зерно зі складів. У цих умовах краще не затягувати з обмолотом жита, а використати сприятливі сонячні дні для збирання врожаю.

Низькі початкові ціни

Перед початком збирання врожаю жита сільгоспвиробники встановлюють попередні розцінки. В Україні ціни становлять 1 550-1 650 гривень (100-105 євро) за тонну (на умовах EXW), в Росії - 5 100-5 450 рублів (110-117 євро) за тонну, у Польщі - 460 - 520 злотих (110-125 євро) за тонну, а в Німеччині - 130-140 євро за тонну. Цілком можливо, що сільгосппідприємства не будуть готові продавати зерно за такими цінами, а борошномельні заводи на цьому тлі демонструють зниження попиту - обидва учасники ринку чекають перших результатів за якістю та обсягом врожаю.

Висновки

У зв'язку з рекордним світовим урожаєм зернових ціни на жито в країнах житнього пояса відчувають певний тиск. Незважаючи на зниження виробництва жита, ціни орієнтуються на ситуацію з пшеницею, кукурудзою та ячменем. Дощі, що пройшли в деяких регіонах, змушують учасників ринку сумніватися в якості хлібопекарських сортів. На даному етапі мова поки не йде про ціни на хороші хлібопекарські гібриди. Враховуючи високу різницю між цінами на пшеницю і жито (30-50 євро за тонну), рекомендується складувати жито.

За даними сайтуwww.ryebelt.com


KWS