KWS

27.12.2013 Моніторинг посівів та огляд рослин озимого ріпаку при входженні в зиму

Хоча на ринку насіння озимого ріпаку є досить великий вибір гібридів...

Хоча на ринку насіння озимого ріпаку є досить великий вибір гібридів з підвищеною зимостійкістю, одним з актуальних питань на сьогоднішній день залишається перезимівля цієї культури. Входження в зиму рослин та здатність їх витримувати екстремальні умови досить суттєво впливає на отриманий врожай.

Якщо проаналізувати погодні умови, які склалися в цьому році на момент посіву озимого ріпаку та початкового росту рослин, вони були досить посушливі і не передбачуваними. Практично у всіх регіонах агрономи та господарі не наважувались експериментувати, знаючи можливі ризики і специфіку даної культури. В зв’язку з цим, господарства починали висівати озимий ріпак у різні строки: дехто сіяв відразу після збирання попередника, наприкінці липня, щоб впіймати вологу, інші, відслідкувавши тенденції до зниження рентабельності вирощування та маючи негативний досвід відхилень від оптимальних строків сівби, скорочували площі або взагалі відмовлялись від цієї культури. Тому після посіву озимого ріпаку спостерігалась тенденція до зниження польової схожості насіння (близько 10-15%). Це відбулося за рахунок того, що частина насіння потрапила в напівзволожений грунт. Волога, яка на той момент знаходилась в ґрунті, спровокувала його проростання, але її було недостатньо для подальшого росту і розвитку рослин. Спостерігалося відставання в рості і розвитку рослин, а подекуди відбувалася їх повна загибель. Опади, що випали у другій декаді вересня, істотно виправили ситуацію на полях, поповнивши запаси продуктивної вологи, особливо в кореневмісному шарі.

Наступним фактором, який вплинув на призупинення вегетації ріпаку, був перехід середньої добової температури повітря нижче +5С. Проте вже згодом, за рахунок аномально теплої погоди жовтня-листопада, рослини відновили вегетацію.

І все ж таки, який стан озимого ріпаку? Відповідь на це запитання можна отримати тільки після обстеження посівів. Щороку компанія КВС-Україна висіває гібриди озимого ріпаку Триангель і Тассіло на демонстраційних полях в різних ґрунтово-кліматичних умовах за технологій, максимально наближених до виробничих. В цьому році їх кількість складає 25.

Саме такі демо поля дають можливість об’єктивно оцінити ситуацію в тому чи іншому регіоні, надати правильний агрономічний супровід, що допоможе розкрити потенціал гібридів, та дасть можливість с.-г. виробникам отримати стабільні прибутки.

Основна частина площ, зайнятої під гібридами озимого ріпаку, знаходиться на Західній Україні. Якщо коротко про статистику, то озимий ріпак тут займає досить значні площі: близько 28-30% сівозміни. Дану культуру вирощують як фермери, так і великі агропромислові структури. Саме в цьому регіоні кліматичні умовами, що складаються на момент посіву та під час вегетації, є найбільш сприятливими для вирощування. Тому об’їзд полів ми розпочали саме із Західної України. Звичайно, демо-ділянок в даному регіоні висіяли значну кількість, але ми зупинимось тільки на окремих із них.

Хмельницька обл., ПП Аграрна компанія-2004.

Після спілкування з агрономом та огляду стану гібридів Триангель та Тассіло безпосередньо в полі, можна зробити проміжні підсумки.

Технологія вирощування цієї культури в даному господарстві наступна:Попередник – озима пшениця.Основний обробіток ґрунту – оранка.Дата посіву 9.08.2013р.Осіннє внесення – калій хлористий – 100кг/га, амофос – 100 кг/га.Вносили ґрунтовий гербіцид Султан в нормі 2 л/га, грамініцид Тарга Супер в нормі 3 л/га. У фазу 5-6 листків Карамба Турбо в нормі 1 л/га, інсектицид Анти гусінь в нормі 0,15 л/га, з одночасним внесенням мікроелементу Гуміфілд в нормі 0,1 кг/га.Стан озимого ріпаку: сформована розетка із 8-10 листків, густота рослин на 1м2становила – 40-45 шт., діаметр коренева шийки - 0,8 - 1 см. На площах, де раніше висіяли ріпак інших гібридів, відзначалось незначне переростання рослин. Тобто загальний стан посівів можна оцінити на добре.

Наступне господарство куди ми завітали - ТОВ "Агрофюл Україна",Тернопільська обл., Збаразький р-н. На фото представлено загальні посіви озимого ріпаку гібридів Триангель і Тассілостаном на 10.12.2013р.

Технологія вирощування:попередник – ярий ячмінь,обробіток ґрунту – дискування в 2 сліди на глибину до 14см. Добрива – 150кг/га під передпосівну культивацію, вносили діамофоску (10:26:26).Посів – 25.08.2013. Після посіву вносили сульфат амонію в нормі 100 кг/га.Система догляду за посівами включала ґрунтовий гербіцид Бутізан Стар в нормі 2 л/га з одночасним додаванням Команд в нормі 0,15 кг/га. У фазу 4 листків - грамініцид - Гама тотал в нормі 2,5 л/га разом із бором в нормі 0,4 кг/га. Фаза 6-7 листків – Карамба Турбо в нормі 0,9 л/га, карбамід - 10 кг/га, бор та мідь – 1 кг/га, цинк – 1 л/га, молібден – 0,5л/га, марганець – 0,5 л/га. Рослини кожного гібриду сформували по 8-10 листків, коренева шийка в діаметрі становила 0,8-1,0 см. Точка росту не витягнута над поверхнею ґрунту. Густота – 40-45 рослин на м2.


Стан рослин озимого ріпаку в центральних регіонах України можна проаналізувати на базі демо вТОВ Біотех ЛТД,Київська обл., Городищенський р-н.

Посів був проведений 24 серпня.

Технологія вирощування:Попередник – озима пшениця.Обробіток ґрунту передбачав лущення стерні в два сліди на глибину до 12 см та оранку. Добрива в нормі 130 кг/га нітроамофоски (16:16:16) під передпосівну культивацію. Після посіву внесли сульфат амонію в нормі 90 кг/га.Система догляду за посівами включала ґрунтовий гербіцид Бутізан Стар (Метазахлор, 333 г/л+ Квінмерак, 83 г/л) в нормі 2л/га, + Команд в нормі 0,15 кг/га. Фаза 6-7 листків – Карамба Турбо в нормі 0,9 л/га, бор та мідь в нормі 1кг/га.

Крім вказаних вище ріпакосіючих регіонів, обліки та спостереження було проведено в Полтавській та Харківській обл.

Загалом ситуація виглядає таким чином, що залежно від строків сівби рослини ріпаку знаходяться у фазі 8-10 справжніх листків, діаметр кореневої шийки – 0,8-1,2 см, середня кількість рослин – 48-55 шт./м2.Виповненість листкової пластинки – 100%, деінде в загущених посівах спостерігається переростання рослин. Точка росту, як видно, не витягнута над поверхнею ґрунту.Звичайно, невідомо, якими будуть умови перезимівлі, яку слід чекати весну, тому потрібно здійснювати систематичний біологічний контроль за станом посівів. Починаючи з перших днів весни 2014 року, (залежно від погодних умов, що фактично складуться), чітко вибудувати систему агрозаходів з догляду за озимим ріпаком: ранньовесняне підживлення, хімічний захист, насамперед від бур'янів, враховуючи знижену густоту рослин на деяких полях, а також захист від хвороб.

Отже, щоб ріпак встиг сформувати потрібні параметри, сівбу потрібно проводити в оптимальний період з 20 серпня – 10 вересня, залежно від динаміки температур і кількості опадів у конкретній зоні. Строки сівби мають вирішальне значення для забезпечення надійної перезимівлі рослин і формування врожаю.

Надалі ми будемо продовжувати спостерігати за ситуацією на ріпакових полях та ділитись інформацією з вами. Слідкуйте за новинами на нашому сайті. До зустрічі на полі!

ТОВ "Агрофюл Україна", загальний огляд посівів Триангель та Тассіло

ТОВ "Агрофюл Україна", стан рослини

ТОВ Біотех ЛТД, загальний вигляд посівів

ТОВ "Біотех ЛТД", стан рослини


KWS