KWS

16.05.2014 Весна, мороз, пошкодження кукурудзи — як реагувати?

Погодні умови, що склалися цієї весни, є не зовсім типовими для України.

На даний момент кукурудза знаходиться на різних стадіях свого розвитку, залежно відстроку сівби, особливостей початкового розвитку гібриду, температури грунту та повітря, наявності вологи. Чутливість кукурудзи до морозу, головним чином, залежить від тривалості впливу понижених температур та фази розвитку. Як правило, вплив морозу до фази 5-6-ти листків на рослину є мінімальним і не завдає значної шкоди. Останнім часом країною пройшли заморозки, в результаті чого відбулося пошкодження листків кукурудзи. Особливо це помітно в низинах, де низька температура трималась більш тривалий період.

Якщо ж така ситуація сталася у вашому регіоні й рослини були на стадії проростання або у фазі 2-5 листків, то можна перевірити їх життєздатність. Але, в будь-якому випадку, не варто робити поспішних висновків про пересів. Крім додаткових витрат на насіння та самий посів це може викликати ряд проблем:

  • якщо не будуть попередньо знищені всі рослини, це може призвести до отримання подвійних рядків. За таких умов буде конкуренція між рослинами і вони не зможуть сформувати повноцінний початок.
  • затримка з посівом, як правило, на один місяць, призводить до зменшення вегетаційного періоду, що призводить до зниження урожайності.

Визначення життєздатності рослин кукурудзи

Якщо є підозра, що рослини мають сильне пошкодження морозом, (тривалі заморозки протягом кількох днів), можна перевірити життєздатність проростків. Потрібно перевірити, чи живий в них конус наростання (точка росту). Це можна зробити двома способами:

Перштй: викопати 10 рослин у різних частинах поля, в першу чергу в понижених місцях. Розрізати рослину ножем вздовж і перевірити, чи конус наростання зеленого кольору. Якщо це так, то після настання теплої погоди відбудеться відновлення вегетації.

Другий: викопати рослини, пошкодженні заморозком. Корінці обережно промити у воді, після чого зрізати пошкоджену надземну частину рослин. Потім виложити рослини на паперовий рушник, скрутити їх у рулон, зволожити водою і залишити при кімнатній температурі. Через 24-48 годин перевірити відростання надземної маси (листків).

Якщо більшість рослин виглядають так, як на фотографії, це означає, що вони витримали заморозки і найближчим часом, після настання сприятливих погодних умов, відновлять свою вегетацію.

Чому весняні заморозки, зазвичай, не завдають значної шкоди кукурудзі?

Незалежно від глибини посіву, конус наростання (точка росту) знаходиться 1,5-2 см нижче поверхні грунту, що ілюструє фотографія нижче.

Весняні заморозки, як правило, бувають вночі і є короткочасними (1-2 години перед сходом сонця). Відбувається зниження температури повітря нижче 0, тоді як на глибині розташування точки росту вона є плюсовою. Грунт має повільнішу інерцію, ніж повітря (повільно нагрівається і повільно охолоджується). Крім того, ці процеси ще більш повільні у вологому грунті порівняно з сухим.Починаючи з фази 6-ти листків, точка росту знаходиться над поверхнею грунту, та навіть короткочасні морози (-1С протягом короткого періоду) можуть і не пошкодити точку росту. Проте, морози до -2-5 С протягом тривалого часуможуть призвести до пошкодження листків та конусу наростання, (конус наростання коричневого кольору), та викликати повну загибель рослин. Тоді потрібно перевірити життєздатність рослин вищенаведеним способом.

У фазі 5-7 листків у кукурудзи з’являються симптоми нестачі основних елементів живлення. Про визначення нестачі того чи іншого елементу живлення та причини їх появи буде надруковано згодом у наступній статті.

Слідкуйте за новинами на нашому сайті!

Рослини кукурудзи через кілька днів після заморозку

Зовінішній вигляд частково пересіяної кукурудзи, пошкодженої морозом в 2011 році


	<p>Фото зроблене через місяць після приморозку. <span style="text-align: justify;">На лівій фотографії чітко видно рослини, які були пошкодженні морозом та пересіяні, а на правій — які залиши для подальшого розвитку. Рослини на фотографії праворуч повністю відновили свою вегетацію і їх фаза розвитку значно вища.</span></p>

Фото зроблене через місяць після приморозку. На лівій фотографії чітко видно рослини, які були пошкодженні морозом та пересіяні, а на правій — які залиши для подальшого розвитку. Рослини на фотографії праворуч повністю відновили свою вегетацію і їх фаза розвитку значно вища.

На лівій фотографії пошкодженні рослини,


	<p>а праворуч видно зелений (живий) конус наростання</p>

а праворуч видно зелений (живий) конус наростання

Підготовлені рослини для перевірки їх відростання після дії морозу


	<p>
		<span style="line-height: 23.2727279663086px;">Ліворуч — 5 рослин, не пошкоджених морозом. Праворуч — рослини, в яких була повністю знищена листова маса.</span>
	</p>

Ліворуч — 5 рослин, не пошкоджених морозом. Праворуч — рослини, в яких була повністю знищена листова маса.

Проростки кукурудзи, загорнуті у вологий паперовий рушник


	<p>залишають на 24-48 годин за кімнатної температури.</p>

залишають на 24-48 годин за кімнатної температури.

Рослини через 36 годин. Всі рослини живі.


	<p style="text-align: justify;">Якщо більшість рослин виглядають так, як на фотографії, це означає, що вони витримали заморозки і найближчим часом, після настання сприятливих погодних умов, відновлять свою вегетацію.</p>
	<p>
		<b></b>
	</p>

Якщо більшість рослин виглядають так, як на фотографії, це означає, що вони витримали заморозки і найближчим часом, після настання сприятливих погодних умов, відновлять свою вегетацію.

Конус наростання


	<p>конус наростання, (зображений зеленою лінією), знаходиться на глибині 1,5-2 см, незалежно від глибини посіву</p>

конус наростання, (зображений зеленою лінією), знаходиться на глибині 1,5-2 см, незалежно від глибини посіву


KWS