KWS

10.04.2014 Чи варто розпочинати сівбу кукурудзи?

Читайте рекомендації щодо сівби кукурудзи від нашого продукт-менеджера Сергія Красновського.

Згідно інформації про хід польових робіт від Міністерства аграрної політики та продовольства України, станом на 9 квітня 2014 року вже посіяно154,7 тис. га ярої пшениці (94% від прогнозу),1,904тис. ячменю (89% від прогнозу),287,7тис. га цукрового буряку (87% від прогнозу). Фермери також вже перейшли до посіву соняшнику та кукурудзи. Так, соняшника посіяно –726,4тис. га (17% від прогнозу) та кукурудзи –141тис. га (3% від прогнозу). З них: у Степу – 30,4 тис. га, у Лісостепу – 82,1 тис. га та на Поліссі – 28,5 тис. га.До сівби кукурудзи приступили у всіх регіонах країни, але, в той же час, агрономи вагаються: чи правильно починати сіяти кукурудзу так рано? Тому ми б хотіли поділитися нашим баченням стосовно сівби кукурудзи за таких погодних умов.

Нещодавно, в журналі "Агроном", ми писали про строки сівби кукурудзи (стаття знаходитьсятут). Хочу додати ще трохи інформації стосовно наших рекомендацій щодо сівби кукурудзи.Зараз температура повітря є нестабільною та коливається досить суттєво. Особливо відчутний перепад денної та нічної температури. Ми ж, зазвичай, оцінюємо температуру в денну пору доби і, як правило, це є основним рушійним фактором для початку сівби. Кукурудзу можна починати висівати за стабільного переходу середньодобової температури грунту на глибині загортання насіння вище +7-8C. Але що означає стабільний перехід середньодобовоїтемпературита коли проводити заміри для того, щоб правильно її визначити? Адже вдень вона може сягати +10-14C, в той же час знижуватись вночі до +2-3C. За моїми трьохрічними оцінками,найкращий період для визначення температури грунту є між 10.00 та 10.30 годиною ранку.Стабільним перехід середньодобової температури вважається тоді, коли вона не опускається нижче певної позначкибільше, ніж 3-4 дні.Тільки після цього можна проводити сівбу.Якщо ж подивитися на статистичні дані, то дата стійкого переходу середньодобової температури грунту на глибині 5 см вище 8C припадає в Степу на 13-15 квітня, у Лісостепу на 17-19 квітня та на Поліссі на 21-23 квітня. Це ті орієнтири, що дають можливість визначитись зі строком сівби. При цьому, ризики пошкодження кукурудзихолодом під час проростання та можливими травневими заморозками — мінімальні.

Що ж може відбутися, якщо кукурудзу посіяти занадто рано? По-перше, існує ризик отримання нерівномірних ослаблих сходів. Явжеписав, що пізні строки сівби негативно впливають на отримання рівномірних сходів, але й занадто ранні також мають свій ефект: за рахунок сильного перепаду денних і нічних температур створюються стресові умови для рослини, відбуватися деформація проростків та розвиток неповноцінного первинного корінця. Були випадки, коли кукурудза, відчувши холод над поверхнею грунту, формувала росток, який розвився вглиб. Звісно, це все негативно відобразилося на кінцевій урожайності. Також може відбуватися пліснявіння ослаблених проростків, викликане грибами з роду Penicillium, Aspergillus, Botrytis, Fusarium тощо. Це відбувається за тривалого похолодання, особливо в північних регіонах України.Якщо ж після сівби відбудеться інтенсивне наростання температури, це сприятиме отриманню сходів та відповідно швидкому розвитку рослин. Але існує також інший ризик: у першу-другу декаду травня рослини будуть у фазі, більшій за 5-6 листків. І якщо в цей момент відбудеться зниження температури нижче 0C, це може викликати повну загибель рослин, тому що точка росту в цей момент буде над поверхнею грунту.

Отже, під час вибору строку сівби потрібно врахувати всі ці фактори та провести сівбу в оптимально ранні строки. На нашу думку, це є:вСтепу — 12-18 квітня, вЛісостепу — 15-25 квітнята наПоліссі — 20-30 квітня.


KWS