KWS

06.03.2015 Зимостійкість кукурудзи

Володимир Ільїн, фермер з Полтавщини
Володимир Ільїн, фермер з Полтавщини

Останнім часом все частіше нас запитують:А які ваші гібриди придатні для зимового або навіть весняного збирання?. Ми ж, зазвичай, відповідаємо, що кукурудзу не бажано залишати на зиму, так як це несе за собою певні ускладнення: проблеми підготовки грунту у весняний період під наступну культуру, можливе пліснявіння насіння у зимово-весняний період, полягання і т.д. Проте, це не забаганки фермерів, а реальнапроблема, яка постає перед нимисьогодні. Тому, якщо виникаєнеобхідність залишати гібрид на зиму, потрібно знати основні ризики перезимівлі гібридів. Якими ж характеристиками має володіти гібид, щобперезимувати без втрат врожаю?

По-перше, потрібно знати, при якій вологості зерна можна залишати гібрид зимувати. Для нормально входу в зиму таперезимівлі необхідно, щоб вологість зерна до настання морозів опустилась до рівня 25% і нижче. Якщо ж вона буде вищою –існує ризик того, що в взимку, під час високих морозів, вода, щознаходиться в насінні, буде розширювати тарозривати насіннєву оболонку (перикарпій). Потім, під час потепління, збудники будуть проникати всередину насінини тапоширюватись там, і, таким чином, будуть його псувати.

По-друге, потрібно підбирати гібриди, які вистоять в зимових жорстких умовах. Головне – щоб у них було міцне стебло з високим опором до проникнення хвороб, в першу чергу – стеблових фузаріозів у осінній період. Адже, якщо стебло буде ослаблене з середини, то ймовірність вилягання у зимовий період дуже висока. Найбільш стійкими до ураження збудниками хвороб є ремонтантні гібриди, так як мають надміцне стебло і практично не вилягають.

По-третє, посіви не потрібно загущувати. При загущенні у кукурудзи витягується стебло і при цьому кількість міжвузлів залишається незмінною. Тобто, міжвузля стають довшими, а саме стебло –тонким. Звичайно, такі рослини швидше будуть вилягати, ніж не високорослі з товстим стеблом.

Витримавши всі ці вимоги, можна без особливого ризику втрат залишати гібрид на перезимівлю, звичайно ж, якщо можливості його збирання у осінній період немає.

Сьогодніми маємо приклад зимування наших гібридів у декількох регіонах. Причиною сталависока врожайність гібридів і висока ціна на досушування у осінній період. Господарства просто не встигли все зібрати вчасно і вимушені були залишити кукурудзу вполі.Так, на Полтавщині, вМиргородському районі,зимує гібрид КВС 6471 (ФАО 340). Господарство невелике, значних складських приміщень немає, тому, маючи повністю заповнені восени комори після обмолоту Рональдініо та частини поля з КВС 6471, 45 га останнього було вирішено залишити на перезимівлю. Слід зазначити, що перша половина поля давала врожайність 11 т/га.

corn_winter_poltava

corn_winter_poltava

На фото видно, що рослини не поляглинавіть за умов постійного перепаду температур і достатньо сильних опадів у вигляді снігу і дощу взимовий період.

corn_winter_poltava

Початки без ознак ураження хворобами, мають по 14-16 рядів та до 40 зернин в ряду.

corn_winter_poltava

Промерзання грунту в деяких місцях становить до 50 см. Сніговий покрив, який протримався майже 2 місяці, поступово тане. На полі волога та прохолодна погода з сильними вітрами. Як видно з фото – низ стебла та коренева система знаходяться у воді. Але кукурудза відмінно переносять всі погодні негаразди і повністю полеглих рослин немає.

corn_winter_poltava

В день відвідування даного поля вологість зернастановила 19,6%. Досить хороший показник, враховуючи, що недавнопройшов сніг.

При ретельному огляді поздовжнього розрізу стебла (від кореня до 5-6 міжвузля) можна помітити міцну пробкову тканину та щільну білу серцевину – відмінну ознаку ремонтантних гібридів. Особливо радує повна відсутність грибкової інфекції в стеблі, яка є першопричиною вилягання кукурудзи. І це при тому, що рослини знаходяться на полі вже 9 місяців,2 з якихфактично у воді.

corn_winter_poltava

Власник поля ІльїнВолодимир каже, що КВС 6471 – гібрид інтенсивний і повністю виправдав його сподівання:дав потужний врожай у такий спекотний сезон, коли більшість середньопізніх гібридів не встигли повністю налити зерно. Вже і на наступний рік фермер закупив насіння саме ремонтантних гібридів селекції KWS.

corn_winter_poltava

Інше господарство, в якому залишилася кукурудза на перезимівлю– ТОВ Україна, що на Чернігівщині, вРіпкинському районі. Господарство використовувало для посіву гібриди Кінесс, Еміліо, Капітан, Богатир та Крабас. Урожайність їх становила на рівні 9 т/га. На зиму господарство залишило ремонтантні гібриди Капітан на площі70 га та Еміліо на площі 50 га. Причина та ж сама, що й на Полтавщині:високий урожай танеможливість одночасно все зібрати і досушити.

corn_winter_chernigiv

На момент відвідання, поле було покрите снігом, але це ніяк не вплинуло на вилягання гібрида Капітан.

corn_winter_chernigivcorn_winter_chernigiv

Початки закриті обгортками і при їх відкриванні не виявлено жодних ознак ураження. Вологість на 13.02.2015 становила 20,4%.

corn_winter_chernigiv

Аналогічна ситуація і з посівом Еміліо:

corn_winter_chernigiv

Рослини мають міцне стебло, вилягання не спостерігається. На окремих рослинах є перелам стебла на рівні 2-3 міжвузля зверху. Але ці злами над початком, тому ніяких втрат урожайності немає.

corn_winter_chernigivcorn_winter_chernigiv

Початки мають гарний вигляд без ознак ураження. Вологість Еміліо на 13.02.2015 була 20,6%. Зауважу, що це один із крайніх північних районів Чернігівської області.

corn_winter_chernigiv

Дані гібриди без проблем дочекаються обмолоту і при цьому не втратять якісних показників.Тому, якщо є виробнича необхідність підібрати гібриди,придатні для пізніх або навіть зимово-веснянихстроків збирання,наші агрономи-консультанти допоможуть підібратигібриди,якінайбільше підходять до таких умов.

Адже зерно в коморі починається з поля.Гарних вам врожаїв!


KWS