KWS

12.03.2015 Доцільність вирощування ярого ріпаку

Агроном-консультант в Хмельницькій області Андрій Олігорський
Агроном-консультант в Хмельницькій області Андрій Олігорський

"Дрібниць у виробництві не буває",– каже Володимир Петрович Матвієць з Хмельниччини

За вікном вже весна, посівна не за горами, але більшість господарів ще в роздумах, на яку культуру зробити ставку, враховуючи затратну частину та бажанняотримати планову врожайність та швидкі оборотні кошти.

Завдання не з простих, але, опираючись на власні можливості та досвід,виходячи з ціноутворення на ринку сільськогосподарської продукції, все ж потрібно зробити правильний вибір. Робитиставку на одну або дві культури – це теж великий ризик, який залежить як від погодних умов так і від кон’юнктури ринку, яка зараз є зовсім не передбачуваною.

Про власний досвідгосподарювання та особливості вирощування ярого ріпаку представнику компанії "КВС-Україна" вХмельницькій області Андрію Олігорському розповів директор ФГ Вільний Селянин Матвієць Володимир Петрович. Ось що він розповідає про свої секрети господарювання.

– Скажу зразу, ми не кидаємосьз однієї культури на іншу, маємо відпрацьовану сівозміну, яка включає 8 культур: озима пшениця 400га, озимий ріпак200 га, ярий ячмінь 200га, озимий ячмінь 200га, цукровий буряк 100га, соняшник 100га, соя 100га та ярий ріпак 50га. Загальна площа земель – 1350га. Так ми вирощуємо і ярий ріпак, – продовжує Володимир Петрович. –Хтось скаже, що не вигідно, що культура досить затратна тамалоприбуткова, але це нетак. Прикладом тому є минулий рік. Андрій Миколайович (Олігорський) запропонував висіяти два гібриди ярого ріпаку селекції KWSДжеррі та Джером на площі по 2 га кожного, щоб можна було оцінити їх потенціал в нашому регіоні. Розуміючи, що гібриди є більш продуктивними,на відміну від вирощуваних раніше сортів, ми разом із Андрієм Миколайовичем обговорили технологію вирощування, враховуючи особливості запропонованих гібридів.

– Попередником був озимий ячмінь, – далі розповідаєВолодимир Петрович. – Після збирання ячменю зробилилущіння та оранку. Змінеральних добрив вносили під культивацію нітроамофоску в нормі250 кг/га та аміачну селітру –100кг/гавфазу бутонізації. Посів ярого ріпаку проводили з розрахунку 900 тис нас/га. Система захистубула наступною: гербіцид Бутізан Стар в нормі2,3 л/га, фунгіцидно-інсектицидний захист включав обробку Карамбою в нормі0,7 л/га, 2 рази Альтерно по0,7 л/га, Біскайя0,35 л/га та два рази Фастак в нормі0,2 л/га.Планова урожайність ярого ріпаку була на рівні2,8 т/га.

– Володимире Петровичу, які на Ваш погляд переваги гібридів ярого ріпаку в порівнянні з сортами?– запитуємо ми.

– Звичайно, селекційний процес не стоїть на місці, а на ринку присутні продукти,варті уваги. Виокремити один фактор при виборі гібридів, наприклад,врожайність, не правильно. Потрібно враховувати комплекс ознак:продуктивність кожної рослини, холодостійкість, стійкість до хвороб, вилягання, розтріскування стручків, дружність достигання та вміст олії в зерні. Треба розуміти, що інтенсивні гібриди розкривають свій потенціал лише за дотримання технології. Простовисіяти і чекати на результат не вийде, принаймні не з ярим ріпаком.

– Володимире Петровичу, скажіть, за якої врожайності економічно доцільно вирощувати ярий ріпак? Чи минулого року виникали проблеми з реалізацією зібраного врожаю?

– Розпочну з першого запитання. Заурожайності на рівні 2 т/га ярий ріпаку вирощувати вигідно. Минулого року ціна за одну тону ріпаку була на рівні 4800 грн. Але тутпотрібно розуміти, що це швидкігроші, які необхідні як для збирання інших вирощуваних культур, так і посівної. Проблем з реалізацією врожаю ріпаку не виникало.Запропоновані гібриди ярого ріпаку Джері та Джером селекції KWSмене приємно здивували. За вище вказаної технології отримали врожайність гібриду Джеррі на рівні4,3 т/га, аДжерома – на рівні 4,0 т/га. Думаю подальше коментування доцільності та ефективності вирощування ярого ріпаку не має сенсу, – впевнено каже Володимир Петрович. –Скажу, що секретів вирощування, як ярого ріпаку так і будь якої іншої культури немає. Успіх кожного господаря залежить від простого таєдиного правила: Дрібниць у виробництві не буває.


KWS