Від калібрування до сертифікації. Доробка насіння селекції KWS

За два роки свого існування насіннєвий завод ТОВ «КВС-УКРАЇНА» в Кам’янці-Подільському можна з впевненістю віднести до однієї з визначних пам’яток даного міста, адже чи не кожного тижня сюди на екскурсію приїжджають сільгоспвиробники з усієї України. Ще восени відвідувачі могли оцінити практично всі технологічні процеси (від прийому сировини та відбору зразків на лабораторний аналіз до зберігання в октабінах), проте зараз тут не менш «гаряче». Адже активна пора, яка розпочалася на початку осені, взимку набирає ще більших обертів. Саме зараз на виробництві триває процес пакування та сертифікації насіння, після чого воно повністю готове до відвантаження.

Розповімо детальніше про «зимовий» цикл процесів на виробництві.

Під час обмолоту було проведено відбір середньогосподарського зразку для подальшого аналізування у лабораторії. Даний зразок розділяється на декілька частин, кожна з яких призначена для різних видів аналізів. Перший направляється в штаб квартиру KWS (м. Айнбек, Німеччина) і в одну із лабораторій в Україні для визначення генетичної частоти. Згідно внутрішніх стандартів, в компанії прийняті наступні показники якості:

  • Технічна чистота – min 99,5%
  • Нетипові рослини – max 0,75%
  • Самозапильних – max 2%
  • Батьківських ліній – 0%

Інший зразок призначений для проведення лабораторних досліджень з визначення посівних якостей: енергія, схожість, «Cold test» (тест на визначення так званої «польової схожості», тобто, коли умови проростання наближені до польових умов), а також визначення маси 1000 насінин та вологості насіння. Відповідно до стандартів компанії, які є дещо вищими за державні, результати мають бути не меншими, аніж:

  • Схожість – 94%
  • «Cold test» – 88%
  • Маса 1000 – 220-360 г
  • Вологість – 12%

Лаборіяторія на нанісннєвому заводі ТОВ "КВС-УКРАЇНА" в м. Кам'янець-Подільський

Лабораторні дослідження з визначення посівних якостей

Третій зразок призначений для попередньої розкалібровки, що дає змогу спрогнозувати кількість насіння, яке ми можемо отримати з даного лоту, а також обрати найоптимальніший варіант для доробки на заводі.

За допомогою лабораторної калібрувальної машини проводиться розкалібровка насіння KWS

Лабораторна калібрувальна машина

Лише після того, як визначено, що усі показники відповідають стандартам і вибрано варіант калібрування, партія береться в подальшу роботу. В протилежному випадку дана партія вилучається з процесу і утилізується на кормові потреби.

Калібрування насіння

Наступним етапом є очистка та калібрування сировини. Дана лінія представлена обладнанням Датської компанії «Cimbria». Потрапивши на калібрувальні машини, насіння розділяється на чотири фракції:

  • велика плоска
  • середня плоска
  • велика кругла
  • середня кругла

Калібрувальна машина «Cimbria» призначена для розподілу насіння KWS на 4 фракції

Калібрувальна машина «Cimbria»

Потім кожна з фракцій проходить фінальне очищення за допомогою гравітаційних столів, тобто відділяється бите та колоте насіння, пустотіле, а також додаткове видалення пилу.

Насіння KWS прохадить ьфінальне очищення на гравітаційних столах, що встановлені на заводі КВС-УКРАЇНА

Гравітаційні столи

По завершенню даного технологічного процесу, насіння завантажується в октабіни і переміщується на склад сировини.

Протруювання та пакування насіння

Після отримання замовлення від відділу продажів ми приступаємо до останньої стадії виробництва насіння – протруювання. Але, перед цим, ми притримуємося процедури SeedGuard's, що є обов’язковою для усіх підрозділів компанії KWS в усьому світі. Дана процедура передбачає створення ефективної та практично орієнтованої системи сертифікації для виконання заходів із забезпечення якості, що вимагаються законом. Тобто, всі ЗЗР, які ми плануємо використовувати для обробки насіння, мають бути перевіреними. Ми використовуємо лише сертифіковані засоби, придбані у офіційного постачальника, що супроводжуються відповідними дозвільними документами та занесені до державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні.

Процес протруювання насіння підлягає постійному візуальному контролю на заводі КВС-УКРАЇНА

Візуальний контроль якості протруювання насіння

Наступною частиною є перевірка якості, розчинності та сумісності препаратів різних типів та виробників. Сьогодні на ринку є велика кількість різних препаратів, і досить часто замовники хочуть придбати насіння, оброблене фунгіцидом одного бренду, а інсектицидом – іншого. Інколи до них ще додають стимулятори росту та/або мікроелементи. Саме тому за допомогою лабораторної міні-протруйки перевіряються усі наявні рецепти в різних пропорціях та послідовності нанесення. Почерговість нанесення має велике значення для кінцевого результату. Тут використовується так званий «принцип M&M's», де спочатку на горішок наноситься шоколад і зверху покривається глазур’ю. Усі отримані в результаті досліджень зразки надсилаються у відповідні лабораторії для перевірки на кількість діючої речовини та рівня запиленості (Heubach test). Кількість діючої речовини повинна бути в діапазоні 90-110%, запиленість – ˂0,75 г/100000 насінин.

Нажаль, сьогодні в Україні не всі виробники насіння звертають увагу на рівень запиленості, хоча надмірне запилення погіршує роботу висівних апаратів і, що більш важливо, – несе негативний вплив на навколишнє середовище!

Після отримання результатів всі дані аналізуються, після чого обирається оптимальний варіант нанесення ЗЗР.

Узгодивши рецепти та об’єми партії, насіння подається на лінію обробки та упаковки. Для оброблення насіння використовується протруююча машина порційної дії СС 150.

Протруююча машина порційної дії СС 150 на заводі КВС-УКРАЇНА

Машина для протруювання насіння порційного типу

Протруююча машина порційної дії обладнана трьома незалежними системами подачі препаратів, що дозволяє наносити препарати послідовно або одночасно, попередньо не змішуючи їх.

Потім насіння подається на сушку. Даний технологічний процес є досить важливим у виробництві насіння, адже за допомогою сушки ми унеможливлюємо злипання насіння і додатково видаляємо пил.

Далі оброблене, сухе насіння подається на упаковку. Автоматична пакувальна лінія представлена обладнанням італійського бренду «CONCETTI» продуктивністю до 800 п.о./год. Усі мішки, згідно чинного законодавства, маркуються етикетками з необхідними даними та ідентифікаційним номером, який присвоюється для кожного гібриду, а також RFID-етикеткою.

Автоматична пакувальна лінія на заводі КВС-УКРАЇНА в Кам'янці-Подільському

Автоматична пакувальна лінія

RFID етикетування мішків з насінням кукурудзи на заводі КВС-УКРАЇНА

Кожен мішок з насінням кукурудзи KWS містить RFID-етикетку з унікальним кодом, за допомогою якого можна відслідкувати не лише оригінальне походження мішка, але й країну виробництва, а також відстежити його подальше переміщення (постачальник, дистриб’ютор, субдистриб’ютор тощо).

Процес приклеювання етикеток на мішки на заводі КВС-УКРАЇНА

Все, що потрібно зробити оператору, – це задати необхідну програму, яка передбачає приклеювання етикетки та друку напису гібриду на мішок, наповнення мішка та схему розкладки мішків на піддон.

Після наповнення мішок зашивається та проходить контрольне зважування. У разі відхилення від заданої ваги на «-10» або «+200» грамів мішок вибраковується.

Наповнений насінням мішок зашивається і проходить контрольне зважування.

Контрольне зважування мішків

Мішки з насінням на роботизованому палетоформувальнику на заводі КВС-УКРАЇНА

Мішок з насінням зашивається і потрапляє на роботизований палетоформувальник, завданням якого є укладання палети з допустимою вагою ± 1000 кг.

Далі посівні одиниці подаються на формування та обмотування палети стрейч-плівкою.

Процес формування палети з мішками з насінням кукурудзи КВС

Формування палети з насінням

Сформована палета з мішками насіння на заводі КВС-УКРАЇНА

Після формування палета з мішками обмотується стрейчплівкою і переміщується на склад готової продукції.

Готова сформована палета маркується додатковою RFID-етикеткою та перевозиться на склад готової продукції.

Склад готової продукції, де зберігаються мішки з насінням КВС перед відвантаженням кінцевому споживачу

Мішки з насінням перед відвантаженням зберігаються на складі готової продукції, що розрахований на зберігання 300 000 посівних одиниць.

Сертифікація насіння

Офіційно партія насіння вводиться в обіг лише після його сертифікації. Насіння та садивний матеріал має супроводжуватись сертифікатами, що засвідчують його сортові та якісні показники.

Сертифікація здійснюється відповідно до Закону України «Про насіння і садивний матеріал». Відбір зразків проводиться за місцем зберігання партій, із залученням агронома-інспектора ДП «Державного центру сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції» та фахівця із сертифікації від підприємства. Аналізування виконує сертифікована лабораторія ДП «Державного центру сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції» згідно ДСТУ 4138-2002 «Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості». Насіння, призначене для міжнародної торгівлі, підлягає обов'язковому тестуванню згідно з вимогами та правилами Міжнародної асоціації з контролю за якістю насіння (ІСТА) та Насіннєвих схем Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) з послідуючою видачею сертифікату ІСТА.

Посівна вже зовсім близько, і вибір якісного посівного матеріалу стоїть чи не на першому місці. В свою чергу, хочемо запевнити, що все насіння селекції KWS повністю відповідає європейським стандартам. Ми здійснюємо контроль найважливіших показників якості насіння на всіх етапах виробництва – від безпосередньо гібридизації на ділянках до доробки на насіннєвому заводі «КВС-УКРАЇНА».

Використовуйте тільки якісне, оригінальне насіння, і тоді гарний врожай вам гарантований!